National Games Kerala Gold Medal Winners got Offers

Sports Minister Thiruvanchoor Radhakrishnan announced the National Games 2015 gold medal winners of Kerala team will be rewarded Rs 5 Lakhs each. The silver and Bronze medal winners will also be felicitated accordingly.

National Games Kerala Team members already bags 13 golds from various sport events. 21 years ols Sajan Prakash wins five gold medal and four silver medals in this game. Kerala government promised him a better job in Kerala.

Kerala government promised job for all the medal winners in the Kerala team who wins the medals in the Individual events in 35th National Games of India.

Elizabeth Susan Koshy Wins Shooting Range Gold Medals

Elizabeth Susan Koshy bags two gold medals for Kerala team in the National Games shooting range.

National Games Medal Winners of Kerala

SLSport EventState Winners Medal
1 Archery Indian Round Team Men Kerala Rajeev M Madathuvayal Bronze
2 Archery Indian Round Team Men Kerala Ajith Babu Edappattu Bronze
3 Archery Indian Round Team Men Kerala Arun K V Kosali Bronze
4 Archery Indian Round Team Men Kerala Josbin Anchanayil Joseph Bronze
5 Athletics Men 800m. Kerala Sajeesh Joseph Gold
6 Athletics Men 800m. Kerala Mohammed Afsal Pulikkalakath Bronze
7 Athletics Men 1500m. Kerala Sajeesh Joseph Silver
8 Athletics Men 4 * 100m. Relay Kerala Anuroop John Pulikkathadathil Gold
9 Athletics Men 4 * 100m. Relay Kerala Rahul Gopala Pillai Gold
10 Athletics Men 4 * 100m. Relay Kerala Jithesh Vayalapra Veedu Gold
11 Athletics Men 4 * 100m. Relay Kerala Arunjith Sivasadasan Nair Gold
12 Athletics Men 4 * 400m. Relay Kerala Ajith C M Cherukutty Muthukrishnan Silver
13 Athletics Men 4 * 400m. Relay Kerala Muhammed Anas Y Anas Manzil Silver
14 Athletics Men 4 * 400m. Relay Kerala Manu K Zachariah Zachariah Silver
15 Athletics Men 4 * 400m. Relay Kerala Sanu Sajan Silver
16 Athletics Men High Jump Kerala Sreenith Mohan Silver
17 Athletics Men Triple Jump Kerala Renjith Maheswary Gold
18 Athletics Men Pole Vault Kerala Bimin K P Paul Silver
19 Athletics Women 100m. Kerala Santhini Vallikkad Silver
20 Athletics Women 200m. Kerala Santhini Vallikkad Gold
21 Athletics Women 200m. Kerala Anilda Thomas Silver
22 Athletics Women 400m. Kerala Anilda Thomas Gold
23 Athletics Women 400m. Kerala Anu Raghavan Silver
24 Athletics Women 800m. Kerala Tintu Lukka Gold
25 Athletics Women 800m. Kerala Sini Markose Bronze
26 Athletics Women 1500m. Kerala Sini Markose Silver
27 Athletics Women 5000m. Kerala O P Jaisha Gold
28 Athletics Women 10000m. Kerala O P Jaisha Gold
29 Athletics Women 10000m. Kerala Preeja Sreedharan Silver
30 Athletics Women 400m. Hurdles Kerala Anu Raghavan Gold
31 Athletics Women 400m. Hurdles Kerala Jisha Veendakunnu Velayudhan Bronze
32 Athletics Women 4 * 100m. Relay Kerala Merlin K Joseph Gold
33 Athletics Women 4 * 100m. Relay Kerala Sini S Sahadevan Gold
34 Athletics Women 4 * 100m. Relay Kerala Anchu M M Mundananickal Gold
35 Athletics Women 4 * 100m. Relay Kerala Rengitha C Rengithachellath Gold
36 Athletics Women 4 * 400m. Relay Kerala Anu Raghavan Gold
37 Athletics Women 4 * 400m. Relay Kerala Tintu Lukka Gold
38 Athletics Women 4 * 400m. Relay Kerala Anu Mariam Jose Gold
39 Athletics Women 4 * 400m. Relay Kerala Anilda Thomas Gold
40 Athletics Women Long Jump Kerala Neena Varakil Gold
41 Athletics Women Long Jump Kerala Prajusha Antony Silver
42 Athletics Women Triple Jump Kerala Sheena Nellickal Varkey Gold
43 Athletics Women Triple Jump Kerala Amitha Baby Silver
44 Athletics Women Triple Jump Kerala Prajusha Antony Bronze
45 Athletics Women Pole Vault Kerala Dija Chandran Silver
46 Athletics Women Pole Vault Kerala Sinju Prakash M K Bronze
47 Athletics Decathlon Men Kerala Raneesh V V Vazhavalappil Silver
48 Athletics Decathlon Men Kerala Muhammed Hafseer P P Panachintepurakkal Bronze
49 Athletics Women Heptathlon Kerala Liksy Joseph Silver
50 Athletics Women Heptathlon Kerala Niksy Joseph Bronze
51 Basketball Basketball Women Kerala Rosmy Thomas Thomas Gold
52 Basketball Basketball Women Kerala Lijimol P Kathanaparambil Gold
53 Basketball Basketball Women Kerala Anjana Geethanjali Gold
54 Basketball Basketball Women Kerala Poojamol K S Kochuparambil Gold
55 Basketball Basketball Women Kerala Athira Makkoottan Makkoottan Gold
56 Basketball Basketball Women Kerala Surya P R Pulimoottil Gold
57 Basketball Basketball Women Kerala Neenumol P S Pariyappanal Gold
58 Basketball Basketball Women Kerala Jeena P S Palanilkumkalayil Gold
59 Basketball Basketball Women Kerala Rojamol G Thekkenedumpally Gold
60 Basketball Basketball Women Kerala Grima Merlin Varghese Menacheril House Gold
61 Basketball Basketball Women Kerala Stephy Nixon Churakal House Gold
62 Basketball Basketball Women Kerala Smruthi Radhakrishnan Gold
63 Badminton Mens Doubles Kerala Sanave Thomas Silver
64 Badminton Mens Doubles Kerala Rupesh Kumar Silver
65 Badminton Mens Doubles Kerala Alwin Francis Bronze
66 Badminton Mens Doubles Kerala Arun Vishnu Sivarajan Revamma Bronze
67 Badminton Womens Singles Kerala Thulasi Puthepurayil Chandrika Gold
68 Badminton Womens Doubles Kerala Farha Mather Bronze
69 Badminton Womens Doubles Kerala Sruthi K P K P Bronze
70 Badminton Womens Doubles Kerala Haritha Manazhiyil Hari Bronze
71 Badminton Womens Doubles Kerala Agna Anto Bronze
72 Badminton Mixed Doubles Kerala Arun Vishnu Sivarajan Revamma Gold
73 Badminton Mixed Doubles Kerala Aparna Balan Gold
74 Badminton Mens Team Event Kerala Arun Vishnu Sivarajan Revamma Gold
75 Badminton Mens Team Event Kerala Alwin Francis Gold
76 Badminton Mens Team Event Kerala Shyam Prasad Prasad Shyam Gold
77 Badminton Mens Team Event Kerala Munawar Mohammed Gold
78 Badminton Mens Team Event Kerala Rupesh Kumar Gold
79 Badminton Mens Team Event Kerala Prannoy H S Haseena Sunilkumar Gold
80 Badminton Mens Team Event Kerala Sanave Thomas Gold
81 Badminton Womens Team Event Kerala Malavika J K J K Silver
82 Badminton Womens Team Event Kerala Aparna Balan Silver
83 Badminton Womens Team Event Kerala Arathi Sara Sunil Sunil Silver
84 Badminton Womens Team Event Kerala Thulasi Puthepurayil Chandrika Silver
85 Lawn Bowls Men Fours Kerala Gopinath Pai Bronze
86 Lawn Bowls Men Fours Kerala Vineed Kumar Vineed Kumar Bronze
87 Lawn Bowls Men Fours Kerala Adrin Cherupunathil Bronze
88 Lawn Bowls Men Fours Kerala Jose Thengumvila Philip Bronze
89 Beach Volleyball Beach Volleyball Women Kerala Shahana K A Kozhikkat Abdu Gold
90 Beach Volleyball Beach Volleyball Women Kerala Aswathi E Gold
91 Beach Volleyball Beach Volleyball Women Kerala Jisha P V Pallippaituvarkey Bronze
92 Beach Volleyball Beach Volleyball Women Kerala Sonia S Sasi Bronze
93 Boxing Light 60 Kg Kerala Kulvinder Gold
94 Boxing Light Welter 64 Kg Kerala Vijayakumar Bronze
95 Boxing Heavy 91 Kg Kerala Rambol Bronze
96 Boxing Super Heavy - Over 91 Kg Kerala Sandeep Chhikara Gold
97 Boxing Womens Fly 48-51kg Kerala Alphonsa Mariathomas Bronze
98 Boxing Womens Light 57-60kg Kerala Maisnam Meenakumaridevi Gold
99 Canoe & Kayak 500 Mtr Mens Four Kayak(k4m) Kerala Prasannakumar Sathyaprakash C K Silver
100 Canoe & Kayak 500 Mtr Mens Four Kayak(k4m) Kerala Saju E K Babu Silver
101 Canoe & Kayak 500 Mtr Mens Four Kayak(k4m) Kerala Renjith P N Mohanan Silver
102 Canoe & Kayak 500 Mtr Mens Four Kayak(k4m) Kerala Vishnu Reghunath Silver
103 Canoe & Kayak 200 Mtr Four Kayak (k4m) Kerala Vishnu Reghunath Silver
104 Canoe & Kayak 200 Mtr Four Kayak (k4m) Kerala Renjith P N Mohanan Silver
105 Canoe & Kayak 200 Mtr Four Kayak (k4m) Kerala Saju E K Babu Silver
106 Canoe & Kayak 200 Mtr Four Kayak (k4m) Kerala Subeesh Surendran Silver
107 Canoe & Kayak 200 Mtr Mens Singles Canoe(c1m) Kerala Mohit Gahlawat Bronze
108 Canoe & Kayak 200 Mtr Mens Double Canoe(c2m) Kerala Joseph Francis Joseph Bronze
109 Canoe & Kayak 200 Mtr Mens Double Canoe(c2m) Kerala Saimon Singh Thomchom Bronze
110 Canoe & Kayak 1000 Mtr Mens Four Canoe(c4m) Kerala Saimon Singh Thomchom Silver
111 Canoe & Kayak 1000 Mtr Mens Four Canoe(c4m) Kerala Vinu Babu Silver
112 Canoe & Kayak 1000 Mtr Mens Four Canoe(c4m) Kerala Hiran Karthikeyan Silver
113 Canoe & Kayak 1000 Mtr Mens Four Canoe(c4m) Kerala Sivasankar Thayyil Baburaj Silver
114 Canoe & Kayak 500 Mtr Mens Four Canoe(c4m) Kerala Hiran Karthikeyan Bronze
115 Canoe & Kayak 500 Mtr Mens Four Canoe(c4m) Kerala Vinu Babu Bronze
116 Canoe & Kayak 500 Mtr Mens Four Canoe(c4m) Kerala Saimon Singh Thomchom Bronze
117 Canoe & Kayak 500 Mtr Mens Four Canoe(c4m) Kerala Joseph Francis Joseph Bronze
118 Canoe & Kayak 500 Mtr Womens Double Kayak(k2w) Kerala Mini Mol Kuttappan Bronze
119 Canoe & Kayak 500 Mtr Womens Double Kayak(k2w) Kerala Anusha Biju Anusha Bronze
120 Canoe & Kayak 500 Mtr Womens Four Kayak(k4w) Kerala Anusha Biju Anusha Gold
121 Canoe & Kayak 500 Mtr Womens Four Kayak(k4w) Kerala Treesa Jacob Gold
122 Canoe & Kayak 500 Mtr Womens Four Kayak(k4w) Kerala Mini Mol Kuttappan Gold
123 Canoe & Kayak 500 Mtr Womens Four Kayak(k4w) Kerala Justymol Chirathara Thankachan Gold
124 Canoe & Kayak 200 Mtr Women Double Kayak(k2w) Kerala Anusha Biju Anusha Bronze
125 Canoe & Kayak 200 Mtr Women Double Kayak(k2w) Kerala Silpa Sisupalan Bronze
126 Canoe & Kayak 200 Mtr Women Four Kayak (k4w) Kerala Silpa Sisupalan Gold
127 Canoe & Kayak 200 Mtr Women Four Kayak (k4w) Kerala Anusha Biju Anusha Gold
128 Canoe & Kayak 200 Mtr Women Four Kayak (k4w) Kerala Josna Yohannan Gold
129 Canoe & Kayak 200 Mtr Women Four Kayak (k4w) Kerala Shyalu P Prakash Gold
130 Canoe & Kayak 200 Mtr Women Singles Canoe(c1w) Kerala Nithya Kuriakose Mathai Gold
131 Canoe & Kayak 200 Mtr Women Double Canoe(c2w) Kerala Betty Joseph Silver
132 Canoe & Kayak 200 Mtr Women Double Canoe(c2w) Kerala Athira Shylappan Silver
133 Canoe & Kayak 200 Mtr Women Four Canoe(c4w) Kerala Athira Shylappan Silver
134 Canoe & Kayak 200 Mtr Women Four Canoe(c4w) Kerala Betty Joseph Silver
135 Canoe & Kayak 200 Mtr Women Four Canoe(c4w) Kerala Subi Alexander Silver
136 Canoe & Kayak 200 Mtr Women Four Canoe(c4w) Kerala Nithya Kuriakose Mathai Silver
137 Canoe & Kayak 500 Mtr Women Singles Canoe(c1w) Kerala Nithya Kuriakose Mathai Gold
138 Canoe & Kayak 500 Mtr Women Double Canoe(c2w) Kerala Betty Joseph Silver
139 Canoe & Kayak 500 Mtr Women Double Canoe(c2w) Kerala Athira Shylappan Silver
140 Canoe & Kayak 500 Mtr Women Four Canoe(c4w) Kerala Athira Shylappan Gold
141 Canoe & Kayak 500 Mtr Women Four Canoe(c4w) Kerala Betty Joseph Gold
142 Canoe & Kayak 500 Mtr Women Four Canoe(c4w) Kerala Subi Alexander Gold
143 Canoe & Kayak 500 Mtr Women Four Canoe(c4w) Kerala Nithya Kuriakose Mathai Gold
144 Canoe & Kayak 1000 Mtr Women Singles Canoe(c1w) Kerala Nithya Kuriakose Mathai Silver
145 Canoe & Kayak 1000 Mtr Women Double Kayak(k2w) Kerala Silpa Sisupalan Bronze
146 Canoe & Kayak 1000 Mtr Women Double Kayak(k2w) Kerala Mini Mol Kuttappan Bronze
147 Canoe & Kayak 1000 Mtr Women Four Kayak(k4w) Kerala Mini Mol Kuttappan Silver
148 Canoe & Kayak 1000 Mtr Women Four Kayak(k4w) Kerala Shyalu P Prakash Silver
149 Canoe & Kayak 1000 Mtr Women Four Kayak(k4w) Kerala Anusha Biju Anusha Silver
150 Canoe & Kayak 1000 Mtr Women Four Kayak(k4w) Kerala Nithya Thankappan Ashwathiyil Silver
151 Canoe & Kayak 1000 Mtr Women Doubles Canoe(c2w) Kerala Betty Joseph Silver
152 Canoe & Kayak 1000 Mtr Women Doubles Canoe(c2w) Kerala Athira Shylappan Silver
153 Canoe & Kayak 1000 Mtr Women Four Canoe(c4w) Kerala Athira Shylappan Silver
154 Canoe & Kayak 1000 Mtr Women Four Canoe(c4w) Kerala Betty Joseph Silver
155 Canoe & Kayak 1000 Mtr Women Four Canoe(c4w) Kerala Subi Alexander Silver
156 Canoe & Kayak 1000 Mtr Women Four Canoe(c4w) Kerala Nithya Kuriakose Mathai Silver
157 Cycling 500m Time Trail Women Kerala Kezia Varghes Silver
158 Cycling Sprint Women Kerala Lidiya Mol M Sunny Bronze
159 Cycling Team Sprint Women Kerala Mahitha Mohan Gold
160 Cycling Team Sprint Women Kerala Kezia Varghes Gold
161 Cycling 3km Individual Pursuit Women Kerala Anjitha Subalithan T P Gold
162 Cycling Keirin Race Women Kerala Kezia Varghes Gold
163 Cycling Keirin Race Women Kerala Rejani Vijayakumari Silver
164 Cycling Keirin Race Women Kerala Lidiya Mol M Sunny Bronze
165 Cycling 20km Point Race Women Kerala Mahitha Mohan Gold
166 Cycling 20km Point Race Women Kerala Parvathy Vanajakumari Gopakumar Silver
167 Cycling 20km Point Race Women Kerala Bismi S Saidu Koya Bronze
168 Cycling 28 Km Individual Time Trial Road Race Women Kerala Krishnendhu T Krishna Silver
169 Cycling 28 Km Individual Time Trial Road Race Women Kerala Mahitha Mohan Bronze
170 Cycling 72 Km Road Mass Start Women Kerala Rejani Vijayakumari Gold
171 Cycling 72 Km Road Mass Start Women Kerala Anjitha Subalithan T P Bronze
172 Cycling 10km Scratch Race Women Kerala Mahitha Mohan Gold
173 Cycling 10km Scratch Race Women Kerala Rejani Vijayakumari Silver
174 Cycling 10km Scratch Race Women Kerala Bismi S Saidu Koya Bronze
175 Cycling 4km Team Pursuit Women Kerala Rejani Vijayakumari Gold
176 Cycling 4km Team Pursuit Women Kerala Mahitha Mohan Gold
177 Cycling 4km Team Pursuit Women Kerala Parvathy Vanajakumari Gopakumar Gold
178 Cycling 4km Team Pursuit Women Kerala Lidiya Mol M Sunny Gold
179 Fencing Mens Foil Kerala Bibish Kathisaren Bronze
180 Fencing Womens Foil Kerala Aiswarya Nair Bronze
181 Fencing Womens Epee Kerala Dilna V P Valiyaparambath Gold
182 Fencing Womens Epee Kerala Stefitha Chalil Bronze
183 Fencing Womens Sabre Kerala Bhavani Devi Chadalavada A Gold
184 Fencing Mens Foil Team Kerala Bibish Kathisaren Bronze
185 Fencing Mens Foil Team Kerala Akshay Manoharankumar Sajitha V R Bronze
186 Fencing Mens Foil Team Kerala Shashidhar Singh Singh Bronze
187 Fencing Mens Foil Team Kerala Albert Anto Bronze
188 Fencing Womens Foil Team Kerala Dilna V P Valiyaparambath Silver
189 Fencing Womens Foil Team Kerala Stefitha Chalil Silver
190 Fencing Womens Foil Team Kerala Ashwathi Raj Pothukuttiyil Silver
191 Fencing Womens Foil Team Kerala Ambily Padinjaramuriye Silver
192 Fencing Womens Epee Team Kerala Ambily Padinjaramuriye Gold
193 Fencing Womens Epee Team Kerala Ashwathi Raj Pothukuttiyil Gold
194 Fencing Womens Epee Team Kerala Stefitha Chalil Gold
195 Fencing Womens Epee Team Kerala Dilna V P Valiyaparambath Gold
196 Fencing Womens Sabre Team Kerala Bhavani Devi Chadalavada A Gold
197 Fencing Womens Sabre Team Kerala Josna Christy Jose Gold
198 Fencing Womens Sabre Team Kerala Desni Vazhayil Gold
199 Fencing Womens Sabre Team Kerala Neha Khare Gold
200 Gymnastics Mag Individual All Round Comp. 2 Kerala Shinoj Muliyil Bronze
201 Gymnastics Mag Comp3 - Pommel Horse Kerala Shinoj Muliyil Bronze
202 Weightlifting Upto 56 Kg Men Kerala Mohanasundaram S Shanmugham Bronze
203 Weightlifting Upto 85 Kg Men Kerala Fajaru Nasik Chittakath Varikkottil Silver
204 Judo Men Below 100 Kg Kerala Marvin Kochukarottu Joseph Bronze
205 Judo Men Below 73 Kg Kerala Martin Benny Benny M A Bronze
206 Judo Women Below 70 Kg Kerala Devikrishna V S Bronze
207 Judo Women Below 63 Kg Kerala Nayana B Paul Bronze
208 Judo Women Below 48 Kg Kerala Aswathy P R Bronze
209 Kho-kho Kho-kho Men Kerala Jayababu A Annamala P Silver
210 Kho-kho Kho-kho Men Kerala Sisok S Sivan K Silver
211 Kho-kho Kho-kho Men Kerala Rajeesh M Mahendran S Silver
212 Kho-kho Kho-kho Men Kerala Mithun S Shanmughan K Silver
213 Kho-kho Kho-kho Men Kerala Mufthi Nujum S Najumudeen Silver
214 Kho-kho Kho-kho Men Kerala Vimalkumar V Vijayan Silver
215 Kho-kho Kho-kho Men Kerala Ramesh V Velayudhan Silver
216 Kho-kho Kho-kho Men Kerala Manu M V Mohan Silver
217 Kho-kho Kho-kho Men Kerala Sreejesh S Sreekantan Nair Silver
218 Kho-kho Kho-kho Men Kerala Sarath S S Sasidharan Nair Silver
219 Kho-kho Kho-kho Men Kerala Mahesh M Madhu K Silver
220 Kho-kho Kho-kho Men Kerala Ganesh K Kathirkaman Silver
221 Kho-kho Kho-kho Women Kerala Sruthyraj Raju Silver
222 Kho-kho Kho-kho Women Kerala Rincy Paulson P R Paulson Silver
223 Kho-kho Kho-kho Women Kerala Varsha S Sreedharan K Silver
224 Kho-kho Kho-kho Women Kerala Remya S Sreekumar C Silver
225 Kho-kho Kho-kho Women Kerala Vijisha V Vijayan V Silver
226 Kho-kho Kho-kho Women Kerala Niji K S Subran K K Silver
227 Kho-kho Kho-kho Women Kerala Sheeba D M K Dasan Silver
228 Kho-kho Kho-kho Women Kerala Sowmya M Manickan K Silver
229 Kho-kho Kho-kho Women Kerala Divya A Aravindakshan V Silver
230 Kho-kho Kho-kho Women Kerala Resmi V R V R Silver
231 Kho-kho Kho-kho Women Kerala Rekhamol K Kandamuthan V Silver
232 Kho-kho Kho-kho Women Kerala Radhika R Rakkappan K Silver
233 Netball Netball Men Kerala Akhilraj Thulasiraj Bronze
234 Netball Netball Men Kerala Maryn Pappachan M P Bronze
235 Netball Netball Men Kerala Sikkandar Kasim Noor Mohamed Bronze
236 Netball Netball Men Kerala Rijas Abdul Kader Bronze
237 Netball Netball Men Kerala Ravi T Ravindran Bronze
238 Netball Netball Men Kerala Noufal Mohamed Sheried M Bronze
239 Netball Netball Men Kerala Aljin Roy M Xavier Bronze
240 Netball Netball Men Kerala Sam Mathew M D Bronze
241 Netball Netball Men Kerala Rahul Velayudhan Bronze
242 Netball Netball Men Kerala Jegadeeshprabu Kongeshwaran Bronze
243 Netball Netball Men Kerala Hamsa Hussain Bronze
244 Netball Netball Men Kerala Josemon P P Pathrose Bronze
245 Diving Men 3 Meters Springboard Kerala Siddharth Pardesi Bajarang Pardesi Bronze
246 Diving Men 10 M Platform Diving Kerala Siddharth Pardesi Bajarang Pardesi Gold
247 Diving Men 1 M Spring Board Kerala Siddharth Pardesi Bajarang Pardesi Bronze
248 Rugby 7s Rugby 7s Women Kerala Vichithra V S Vijayakumar Bronze
249 Rugby 7s Rugby 7s Women Kerala Meera R Nair J Rajakumar Bronze
250 Rugby 7s Rugby 7s Women Kerala Nivia Goutham A S Sheeja Bronze
251 Rugby 7s Rugby 7s Women Kerala Harisree M Sanal Kumar Bronze
252 Rugby 7s Rugby 7s Women Kerala Jobi S J Joseph Bronze
253 Rugby 7s Rugby 7s Women Kerala Benly L S Stanly Bronze
254 Rugby 7s Rugby 7s Women Kerala Amritha Murali Muraleedharan Nair Bronze
255 Rugby 7s Rugby 7s Women Kerala Neethu S S K Sreekumaran Nair Bronze
256 Rugby 7s Rugby 7s Women Kerala Anjitha S Sunlkumar Bronze
257 Rugby 7s Rugby 7s Women Kerala Malu B Babu V Bronze
258 Rugby 7s Rugby 7s Women Kerala Akhila S Selvan Harris Bronze
259 Rugby 7s Rugby 7s Women Kerala Suman S T Titus Bronze
260 Rowing Men Coxless Four-500mts(m4-) Kerala Saju Sudhakaran Bronze
261 Rowing Men Coxless Four-500mts(m4-) Kerala Arun Sudaranan Thekkumthalackal Bronze
262 Rowing Men Coxless Four-500mts(m4-) Kerala Subhash Kamalalayam Kalasanan Bronze
263 Rowing Men Coxless Four-500mts(m4-) Kerala Aneesh Thaitharayil Ajikumar Bronze
264 Rowing Women Single Sculls-500mts(w1x) Kerala Dittymol Varghese Gold
265 Rowing Women Single Sculls-2000mts(w1x) Kerala Dittymol Varghese Silver
266 Rowing Women Coxswain Less Pairs-500mts (w2-) Kerala Nimmy Mulackal Thomas Silver
267 Rowing Women Coxswain Less Pairs-500mts (w2-) Kerala Honey Chemmangad Joseph Silver
268 Rowing Women Coxswain Less Pairs-2000mts (w2-) Kerala Honey Chemmangad Joseph Silver
269 Rowing Women Coxswain Less Pairs-2000mts (w2-) Kerala Nimmy Mulackal Thomas Silver
270 Rowing Women Coxless Four-500mts(w4-) Kerala Nimmy Mulackal Thomas Gold
271 Rowing Women Coxless Four-500mts(w4-) Kerala Anjali Raj Gold
272 Rowing Women Coxless Four-500mts(w4-) Kerala Honey Chemmangad Joseph Gold
273 Rowing Women Coxless Four-500mts(w4-) Kerala Aswany Anilkumar Gold
274 Rowing Women Coxless Four-2000mts(w4-) Kerala Nimmy Mulackal Thomas Gold
275 Rowing Women Coxless Four-2000mts(w4-) Kerala Honey Chemmangad Joseph Gold
276 Rowing Women Coxless Four-2000mts(w4-) Kerala Nithya Joseph Gold
277 Rowing Women Coxless Four-2000mts(w4-) Kerala Chippy Kurian Gold
278 Rowing Women Double Sculls-2000m(w2x) Kerala Dittymol Varghese Silver
279 Rowing Women Double Sculls-2000m(w2x) Kerala Thara Kurian Silver
280 Rowing Women Double Sculls-500m(w2x) Kerala Thara Kurian Gold
281 Rowing Women Double Sculls-500m(w2x) Kerala Dittymol Varghese Gold
282 Shooting 50m. Rifle 3 Position Women Kerala Elizabeth Susan Koshy Gold
283 Shooting 50m. Rifle Prone Women Kerala Elizabeth Susan Koshy Gold
284 Swimming 200 M Free Style (m) Kerala Sajan Prakash Silver
285 Swimming 400 M Free Style (m) Kerala Sajan Prakash Gold
286 Swimming 400 M Free Style (m) Kerala Anand Anilkumar Shylaja Bronze
287 Swimming 1500 M Free Style (m) Kerala Sajan Prakash Gold
288 Swimming 1500 M Free Style (m) Kerala Anand Anilkumar Shylaja Bronze
289 Swimming 100 M Breast Stroke (m) Kerala Anoop Augustine Bronze
290 Swimming 200 M Breast Stroke (m) Kerala Anoop Augustine Silver
291 Swimming 200 M Breast Stroke (m) Kerala Arun Sivankutty Bronze
292 Swimming 100 M Butterfly (m) Kerala Sajan Prakash Gold
293 Swimming 200 M Butterfly (m) Kerala Sajan Prakash Gold
294 Swimming 4 X 100 M Relay Medley (m) Kerala Sajan Prakash Silver
295 Swimming 4 X 100 M Relay Medley (m) Kerala Arun Sivankutty Silver
296 Swimming 4 X 100 M Relay Medley (m) Kerala Sarma S P Nair Silver
297 Swimming 4 X 100 M Relay Medley (m) Kerala Anoop Augustine Silver
298 Swimming 4 X 100 M Relay Free Style (m) Kerala Anand Anilkumar Shylaja Gold
299 Swimming 4 X 100 M Relay Free Style (m) Kerala Sarma S P Nair Gold
300 Swimming 4 X 100 M Relay Free Style (m) Kerala Arun Sivankutty Gold
301 Swimming 4 X 100 M Relay Free Style (m) Kerala Sajan Prakash Gold
302 Swimming 4 X 200 M Relay Free Style (m) Kerala Arun Sivankutty Silver
303 Swimming 4 X 200 M Relay Free Style (m) Kerala Rahul Thankamani Rajan Silver
304 Swimming 4 X 200 M Relay Free Style (m) Kerala Anand Anilkumar Shylaja Silver
305 Swimming 4 X 200 M Relay Free Style (m) Kerala Anoop Augustine Silver
306 Swimming 50 M Butterfly (m) Kerala Sarma S P Nair Silver
307 Swimming 800 M Free Style (m) Kerala Sajan Prakash Gold
308 Swimming 800 M Free Style (m) Kerala Anand Anilkumar Shylaja Bronze
309 Swimming 100 M Butterfly (w) Kerala Pooja Raghava Alva Bronze
310 Swimming 4 X 100 M Relay Free Style (w) Kerala Pooja Raghava Alva Bronze
311 Swimming 4 X 100 M Relay Free Style (w) Kerala Sandhya Sindhu Bronze
312 Swimming 4 X 100 M Relay Free Style (w) Kerala Gulnaz Rawoof A Rawoof Bronze
313 Swimming 4 X 100 M Relay Free Style (w) Kerala Jomi George Bronze
314 Swimming 4 X 200 M Relay Free Style (w) Kerala Jomi George Bronze
315 Swimming 4 X 200 M Relay Free Style (w) Kerala Priya Chandran Bronze
316 Swimming 4 X 200 M Relay Free Style (w) Kerala Arathy Sreelatha Bronze
317 Swimming 4 X 200 M Relay Free Style (w) Kerala Sandhya Sindhu Bronze
318 Taekwondo Not Exceeding 54 Kg Men Kerala Akbar Akbar S Bronze
319 Taekwondo Over 68 Kg & Not Ex. 74 Kg Men Kerala Manu Geroge Manu George Silver
320 Taekwondo Over 74 Kg & Not Ex. 80 Kg Men Kerala Akshai M Bronze
321 Taekwondo Over 53 Kg & Not Ex. 57 Kg Women Kerala Rajiyalily Devi Tongbram Silver
322 Taekwondo Over 62 Kg & Not Ex. 68 Kg Women Kerala Reshma V Gold
323 Taekwondo Over 68 Kg & Not Ex. 73 Kg Women Kerala Margerette Maria Regi Gold
324 Taekwondo Kerala Aiswarya L S Bronze
325 Tennis Men Team Kerala Jeffy Jacob Bronze
326 Tennis Men Team Kerala Haadin Salim Bava Bronze
327 Tennis Men Team Kerala Rynold Timothy Bronze
328 Tennis Men Team Kerala Arunraj J S Bronze
329 Tennis Men Team Kerala Krishnakumar M S Bronze
330 Tennis Men Team Kerala Suraj H Bronze
331 Table Tennis Women Doubles Kerala Seraha Sheela Jacob Bronze
332 Table Tennis Women Doubles Kerala Maria Rony Bronze
333 Volleyball Volleyball Men Kerala Kapildev Krishnavilasam Jayaprakash Silver
334 Volleyball Volleyball Men Kerala Manu V Vazhayil Silver
335 Volleyball Volleyball Men Kerala Rohit Puthenkovilakath Silver
336 Volleyball Volleyball Men Kerala Akhin Gopalsadanam Silver
337 Volleyball Volleyball Men Kerala Sujith M S Mundyapadath Silver
338 Volleyball Volleyball Men Kerala Vibin M George Mankudiyil Silver
339 Volleyball Volleyball Men Kerala Jerome Charles Silver
340 Volleyball Volleyball Men Kerala Azeez Thayambath Silver
341 Volleyball Volleyball Men Kerala Ragesh K G Kurudiyara Silver
342 Volleyball Volleyball Men Kerala Tom Joseph Silver
343 Volleyball Volleyball Men Kerala Manu Joseph Silver
344 Volleyball Volleyball Men Kerala Kiran Philip Kiran Philip Silver
345 Volleyball Volleyball Women Kerala Terin Antony Gold
346 Volleyball Volleyball Women Kerala Jini Ks Shaji Gold
347 Volleyball Volleyball Women Kerala Tiji Raju Raju Varghese Gold
348 Volleyball Volleyball Women Kerala Poornima Muraleedharan Shyamala Gold
349 Volleyball Volleyball Women Kerala Sruthi Johney Gold
350 Volleyball Volleyball Women Kerala Soumya Vengadan Gold
351 Volleyball Volleyball Women Kerala Rekha Sreesailam Gold
352 Volleyball Volleyball Women Kerala Sruthi Murali Gold
353 Volleyball Volleyball Women Kerala Fathima Ruksana Elakandiyil Gold
354 Volleyball Volleyball Women Kerala Sheeba Parakkathazhath Vijayan Gold
355 Volleyball Volleyball Women Kerala Anumol Philip Gold
356 Volleyball Volleyball Women Kerala Fousath Kacherikkunnummal Gold
357 Water Polo Waterpolo Men Kerala Sathy Chandrasekharan Nair Silver
358 Water Polo Waterpolo Men Kerala Sasidharannai R Vasanthkumari Silver
359 Water Polo Waterpolo Men Kerala Abhilash Reghunathannair Silver
360 Water Polo Waterpolo Men Kerala Sindu Sisupalanpillai Silver
361 Water Polo Waterpolo Men Kerala Lalithamma Sekharannai R Silver
362 Water Polo Waterpolo Men Kerala Narayanannair Gopakumar Silver
363 Water Polo Waterpolo Men Kerala Rajendran Nair Rajendran Nair Silver
364 Water Polo Waterpolo Men Kerala Gopalakrishnan Gopalakrishnan Silver
365 Water Polo Waterpolo Men Kerala Gopalannair Amminikuttyamma Silver
366 Water Polo Waterpolo Men Kerala Sreekantannair Sreekantannair Silver
367 Water Polo Waterpolo Men Kerala Babu Babu Silver
368 Water Polo Waterpolo Men Kerala S Jayan Soman Silver
369 Water Polo Waterpolo Men Kerala Sreedevi Bhahuleyannair Silver
370 Water Polo Waterpolo Women Kerala Sreedevi Bhahuleyannair Gold
371 Water Polo Waterpolo Women Kerala S Jayan Soman Gold
372 Water Polo Waterpolo Women Kerala Babu Babu Gold
373 Water Polo Waterpolo Women Kerala Sreekantannair Sreekantannair Gold
374 Water Polo Waterpolo Women Kerala Mini M Madhavan Gold
375 Water Polo Waterpolo Women Kerala Priyanka Satheedevi Gold
376 Water Polo Waterpolo Women Kerala Archaa A A Anilkumar V O Gold
377 Water Polo Waterpolo Women Kerala Nithya M R Madhusoodhanan Nair K Gold
378 Water Polo Waterpolo Women Kerala Sreekutty J Babu M Gold
379 Water Polo Waterpolo Women Kerala Kavya A R K Anilkumar Gold
380 Water Polo Waterpolo Women Kerala Neethu U N Neelakantan Nair K Gold
381 Water Polo Waterpolo Women Kerala Nimya Babu Babu V Gold
382 Water Polo Waterpolo Women Kerala Soumya P Mohanan Nair Gold
383 Water Polo Waterpolo Women Kerala Al Janah S Sulaiman Salim Gold
384 Water Polo Waterpolo Women Kerala Dhilna M D Mukidikattil Devasia Gold
385 Water Polo Waterpolo Women Kerala Saranya Syamala Gold
386 Water Polo Waterpolo Women Kerala Praveena Baby Gold
387 Water Polo Waterpolo Women Kerala Gopalannair Amminikuttyamma Gold
388 Water Polo Waterpolo Women Kerala Gopalakrishnan Gopalakrishnan Gold
389 Water Polo Waterpolo Women Kerala Narayanannair Gopakumar Gold
390 Water Polo Waterpolo Women Kerala Rajendran Nair Rajendran Nair Gold
391 Water Polo Waterpolo Women Kerala Lalithamma Sekharannai R Gold
392 Water Polo Waterpolo Women Kerala Sindu Sisupalanpillai Gold
393 Water Polo Waterpolo Women Kerala Abhilash Reghunathannair Gold
394 Water Polo Waterpolo Women Kerala Sasidharannai R Vasanthkumari Gold
395 Water Polo Waterpolo Women Kerala Sathy Chandrasekharan Nair Gold
396 Wrestling Free Style - Women 75 Kg Kerala Anju Mol Joseph Joseph Bronze
397 Wushu Men Sanshou 65 Kgs & Below Kerala Jobin Johny Bronze

More Links